Biblioteka Przedszkolaka

BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLAKA

„… Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Wisława Szymborska

Celem programu jest  kształtowanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych przedszkolaków, kształtowanie poczucia szacunku dla książek; wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów bibliotecznych – samodzielne oznaczanie wyposażonej książki oraz dnia wypożyczenia  i zwrotu książki.

Rozwój cenionych we współczesnym świecie  cech, jak kreatywność, twórczość czy empatia, to tylko niektóre zalety wynikające z czytania książek. Bardzo praktyczne znaczenie ma szybsze doskonalenie się umiejętności lingwistycznych wśród dzieci, które już od najmłodszych lat zetknęły się z literaturą.

Czytanie bajek pozwala dziecku poznać zasady prawidłowej konstrukcji zdań, zaznajamia je z regułami ortografii, przyspiesza proces rozpoznawania liter oraz sprawia, że nasz maluch lepiej będzie radził sobie w szkole. Dodatkowo, wieczorna lektura pozwala dziecku wyciszyć się    i uspokoić.

Książki pozwalają ponadto lepiej rozumieć świat – przedstawione w nich symbole i archetypy, ukryte za postaciami i zdarzeniami znanymi z dnia codziennego sprawiają, że kilkulatki szybciej adaptują się do otaczającej je rzeczywistości.

REGULAMIN KORZYSTANIA Z BIBLIOTEKI PRZEDSZKOLAKA

- Księgozbiór jest własnością Przedszkola nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie.

-  Za funkcjonowanie Biblioteki Przedszkolaka odpowiedzialna jest Grupa Biedronki i Pszczółki

-  Wypożyczanie i zwroty książek odbywają się jeden raz w tygodniu w piątek

-  Wypożyczanie książek odbywa się na zasadzie wpisu do zeszytu.

-  Zeszyty przechowywane są w grupie, do której uczęszcza dziecko.

-  Jednorazowo można wypożyczyć 1 książkę na okres maksymalnie tygodnia.

-  Czytelnik jest odpowiedzialny za wypożyczone książki i powinien o nie dbać.

-  Każdy czytelnik zobowiązany jest do przestrzegania niniejszego Regulaminu Biblioteki Przedszkolaka

-  W roku szkolnym 2021/2022 każda oddana przez czytelnika książka będzie poddana okresowi 2 dniowej kwarantanny. Po tym czasie zostanie z powrotem oddana do zbiorów Biblioteki.

- Oddawane książki prosimy przekazywać personelowi podczas przyprowadzania dzieci do przedszkola lub wychowawcom poszczególnych grup.