Opieka nad chorym dzieckiem: kiedy po antybiotyku do przedszkola?

Częste chorowanie jest wpisane w rozwój układu immunologicznego większości małych dzieci, jednak nawracające infekcje nie ułatwiają życia rodzicom, którzy zazwyczaj mają różne zobowiązania zawodowe. Kiedy po antybiotyku można posłać dziecko do przedszkola, czy są jakieś ściśle określone wytyczne?

Czy dziecko na antybiotyku w ogóle może iść na dwór, szczególnie jesienią i zimą – po jakim czasie? Ile dni po antybiotyku można wychodzić na dwór na spacer, czy plac zabaw?

Czy dziecko na antybiotyku może iść na dwór, czy należy się wstrzymać do zakończenia leczenia?

Szacuje się, że dziecko uczęszczające do żłobka lub przedszkola może przechodzić nawet 8-12 infekcji w ciągu roku, czyli nasz maluch często bywa chory nawet raz w miesiącu. Jednak, infekcja infekcji nierówna – część z nich ma podłoże wirusowe, inne choroby są z kolei wywoływane przez bakterie i to właśnie w przypadku infekcji bakteryjnych lekarze decydują się na przepisanie dziecku antybiotyku.

Warto zaznaczyć, że niektóre infekcje wirusowe przebiegają z nadkażeniem bakteryjnym (m.in. górnych dróg oddechowych, gardła) i w takim przypadku pediatra także może zalecić maluchowi antybiotykoterapię.

Większość rodziców bardzo interesuje kwestia pozostania z dzieckiem w domu. Czy dziecko na antybiotyku może wychodzić na dwór? Takie pytanie rodzice zadają sobie najczęściej w chwili, kiedy ich pociecha czuje się już zdecydowanie lepiej i wręcz nie może wysiedzieć w domu, domagając się spaceru i zabawy na świeżym powietrzu.

Ile dni należy pozostać w domu po podaniu pierwszej dawki antybiotyku?

Zazwyczaj dziecko po 2-4 dniach antybiotykoterapii czuje się już dobrze, nie gorączkuje, jest pełne energii i wtedy można zabrać malucha na pierwszy, krótki i spokojny spacer. Czy dziecko na antybiotyku może iść na dwór, także w sezonie jesienno-zimowym.

Tutaj kluczowe jest samopoczucie i stan ogólny malucha – jeśli od kilku dni nie ma gorączki i czuje się dobrze, można zabrać dziecko na krótki spacer nawet, gdy na dworze jest lekki mróz. Chłodne powietrze doskonale obkurcza śluzówkę nosa, ułatwiając oddychanie i poprawiając samopoczucie dziecka.

Już wiemy, ile dni po antybiotyku można wyjść na dwór, jednak zabierając malucha na krótki spacer, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, a w razie wątpliwości, przed wyjściem na pierwszy spacer należy poradzić się pediatry.

Dziecko na antybiotyku czuje się lepiej, decydujemy się wyjść na dwór: o czym warto pamiętać?

• Dostosowujemy ubiór do warunków panujących na dworze. Kiedy maluch jest chory, rodzice mają tendencję do zbyt grubego ubierania go zarówno w domu, jak i na spacer. To, ile dni po podaniu antybiotyku można wyjścia dwór, dostosowujemy do stanu ogólnego dziecka, natomiast strój na spacer dobieramy adekwatnie do pogody, nie dokładając dodatkowych warstw odzieży tylko dlatego, że dziecko przyjmuje antybiotyk.

Przegrzanie jest w takiej sytuacji bardzo niewskazane, ponieważ spocony maluch łatwiej może ulec tzw. ,,przewianiu”, wyziębieniu na wietrze. Na spacer ubieramy malucha tak, jak ubralibyśmy go, gdyby był w pełni zdrowy.

• Na początek krótki, spokojny spacer będzie najlepszy. Mimo, że dziecko po kilku dniach antybiotykoterapii może rozpierać energia, zachęcajmy malucha do spokojniejszego spaceru, który nie spowoduje szybkiego wyczerpania osłabionego dziecka, a przede wszystkim zapobiegnie przegrzaniu. Unikajmy przy tym spacerów w upalne, deszczowe, bardzo wietrzne i wyjątkowo mroźne dni.
  • Unikamy dużych skupisk ludzi i dzieci. Ile dni po antybiotyku dziecko nie zaraża i można wyjść na dwór, do innych dzieci? W przypadku antybiotykoterapii zastosowanej w leczeniu infekcji górnych, lub dolnych dróg oddechowych, dziecko najczęściej przestaje być zakaźne ok. 24 h od przyjęcia pierwszej dawki antybiotyku, jednak nie powinno to determinować decyzji i wyjściu na plac zabaw, czy do bawialni dla dzieci.

Przede wszystkim podczas przyjmowania antybiotyku organizm dziecka jest osłabiony i bardziej podatny na różne drobnoustroje, o które nietrudno w skupiskach dzieci lub osób dorosłych (np. w bawialni, w galerii handlowej). Dlatego podczas leczenia antybiotykiem staramy się, aby dziecko miało bardzo ograniczony kontakt rówieśnikami. Spacer w parku lub w lesie będzie zdecydowanie lepszą opcją, niż zabawa na zatłoczonym placu zabaw.

Kiedy po antybiotyku można posłać dziecko do przedszkola, ile dni maluch powinien zostać w domu po antybiotyku?

Wychodzenie na krótkie spacery to zupełnie inna sytuacja, niż ponowne posłanie malucha do placówki. Ile dni po antybiotyku dziecko powinno zostać jeszcze w domu? Jak już wspominaliśmy, zarówno sama antybiotykoterapia, jak i walka z infekcją osłabiają organizm maluszka, przez co staje się on bardziej podatny na wszelkie, nowe infekcje.

To, ile dni zostawić malucha w domu, po antybiotyku warto omówić z lekarzem, na wizycie kontrolnej po zakończonym, pełnym cyklu antybiotykoterapii.

Place zabaw, ale w szczególności żłobki, przedszkola, czy szkoły to duże skupiska dzieci, wśród których wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze rozprzestrzeniają się w zawrotnym tempie. Decyzja o tym, kiedy po antybiotyku posłać dziecko do przedszkola czy żłobka nie jest łatwa, jednak na pierwszym miejscu powinniśmy postawić dobro maluszka.

źródło internet