Miejskie Przedszkole nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie

Miejskie Przedszkole nr 44 im. Janusza Korczaka w Częstochowie

42-202 Częstochowa ul. Gilowa 23

tel. 34 361 60 92

 

E-mail: mp44@edukacja.czestochowa.pl

Procedury bezpieczeństwa przyprowadzania i odbioru dzieci z przedszkola

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU NR 44 W CZĘSTOCHOWIE

I ODDZIALE ZAMIEJSCOWYM W SZKOLE PODSTAWOWEJ

NR 19 IMIENIA JULIANA TUWIMA W CZĘSTOCHOWIE

Obowiązujące od 27.10.2021r

 

PROCEDURY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA DO I Z PRZEDSZKOLA

 

Opis procedury

  1. I.                 Przyprowadzanie dzieci

 

  1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola/oddziału przedszkolnego i z przedszkola/oddziału przedszkolnego odpowiadają rodzice/opiekunowie prawni
  2. Rodzice osobiście powierzają dziecko nauczycielowi, co oznacza, że są zobowiązani wprowadzić dziecko do Sali.
  3. Nauczyciel bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do Sali.
  4. Rodzice/opiekunowie prawni, którzy zdecydują, ze ich dziecko będzie samodzielnie wchodziło do Sali, biorą na siebie pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swojego dziecka w czasie przechodzenia z szatni do sali.
  5. Nauczyciel przedszkola/oddziału przedszkolnego nie ponosi odpowiedzialności za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka pozostawionego przez rodziców/opiekunów prawnych na terenie przedszkola, lecz przed wejściem do budynku, szatni lub przed zamkniętymi drzwiami do Sali zajęć.
  6. Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek przyprowadzić do przedszkola/oddziału przedszkolnego dziecko zdrowe. Wszelkie dolegliwości dziecka są zobowiązani zgłaszać nauczycielowi i udzielać wyczerpujących informacji na ten temat.
  7. Nauczyciel ma prawo dokonać pomiaru temperatury dziecka, jeśli z jego obserwacji wynika, że może ono być chore. Jeśli temperatura dziecka wskazuje na stan podgorączkowy lub chorobowy, nauczyciel odmawia przyjęcia dziecka do grupy.
  8. Dziecko należy przyprowadzić do przedszkola/oddziału przedszkolnego do godziny 8:00 lub w dowolnym czasie po uprzednim poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
  9. Rodzice/Opiekunowie prawni mają obowiązek posiadania breloczka lub kodu do urządzenia elektronicznej kontroli wejść i wyjść z przedszkola przy ul. Gilowej (gr. 1 i 2). Elektroniczna kontrola wejść i wyjść umożliwi rozliczanie godzin pobytu dziecka w przedszkolu.
  10. Na terenie placówki obowiązuje bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa.
  11. Nauczyciel nie może podawać dzieciom żadnych leków.

 

  1. II.               Odbieranie dzieci

 

  1. Odbiór dzieci z przedszkola/oddziału przedszkolnego jest możliwy wyłącznie przez rodziców/opiekunów prawnych, bądź inne osoby upoważnione przez rodziców/opiekunów prawnych, zapewniające dziecku pełne bezpieczeństwo.
  2. Wydanie dziecka innym osobom niż rodzice/opiekunowie prawni może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia do odbioru dziecka, podpisanego przez rodziców/opiekunów prawnych (załącznik do Umowy zawartej z rodzicami)
  3. Nauczyciel, w razie najmniejszych wątpliwości ma obowiązek sprawdzić zgodność danych osoby odbierającej dziecko z przedszkola/oddziału przedszkolnego z dokumentem tożsamości.
  4. Jeśli okaże się, że dane nie są zgodne, nauczyciel powiadamia rodziców/opiekunów prawnych i dyrektora placówki oraz nie wydaje dziecka do wyjaśnienia sprawy.
  5. Gdy dziecko jest odbierane z ogrodu przedszkolnego, wymaga się od rodziców/opiekunów prawnych, aby podeszli razem z nim do nauczyciela i zgłosili odebranie.
  6. Dopuszcza się możliwość wydania dziecka innej osobie niż wymienione w karcie zgłoszenia, jednak wyłącznie po uprzednim przekazaniu takiej informacji przez rodziców/opiekunów prawnych bezpośrednio nauczycielowi w formie ustnej i pisemnej.
  7. Przedszkole/oddział przedszkolny nie wydaje dziecka na prośbę rodzica/opiekuna prawnego zgłaszaną telefonicznie.
  8. Rodzice ponoszą pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
  9. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z nich musi być poświadczone orzeczeniem sądowym.
  10. Obowiązkiem nauczycieli jest upewnienie się, czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w upoważnieniu.
  11. Osoby wymienione w upoważnieniu są zobowiązane do osobistego odbierania dziecka od nauczyciela opiekującego się daną grupą lub nauczyciela sprawującego w następstwie opiekę nad dziećmi.
  12. W przypadku odbierania dziecka z ogrodu przedszkolnego osoby odbierające dziecko są zobowiązane do osobistego poinformowania nauczycielki o zamiarze odebrania dziecka.
  13. Osoba upoważniona w momencie odbioru dziecka powinna mieć przy sobie dowód osobisty i na żądanie nauczycielki lub osoby pełniącej dyżur w szatni okazać go.
  14. Rodzice/opiekunowie prawni po odebraniu dziecka są zobowiązani opuścić plac zabaw.
  15. W przypadku pozostania rodzica/opiekuna na placu przedszkolnym po odebraniu dziecka (np. rozmowa rodzica z nauczycielem) nauczyciel nie odpowiada już za bezpieczeństwo dziecka.
  16. Rodzice/opiekunowie są zobowiązani przekazać aktualne numery telefonów nauczycielom.
  17. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci są odpowiedzialni rodzice oraz nauczyciel.
  18. Nauczyciele sprawują opiekę nad dzieckiem od chwili przejęcia go od osoby przyprowadzającej aż do momentu przekazania dziecka rodzicom lub upoważnionej osobie.
  19. Na pierwszym zebraniu organizacyjnym rodzice są informowani o zasadach przyprowadzania i odbierania dzieci.
  20. Z uwagi na dobro dziecka, jeżeli przedszkole uzna, że osoba upoważniona nie zapewni dziecku pełnego bezpieczeństwa, powinno zwrócić się do opiekunów prawnych o wskazanie innej osoby, wobec której nie będzie miało żadnych zastrzeżeń

 

  1. III.              Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola/oddziału przedszkolnego lub zgłoszenia się po dziecko osoby niemogącej sprawować opieki.

 

  1. Dzieci powinny być odbierane najpóźniej do godziny 17:00 w przedszkolu i do godziny 16:30 w oddziale przedszkolnym.
  2. W przypadku braku możliwości odebrania dziecka z przedszkola/oddziału przedszkolnego (w godzinach pracy przedszkola/oddziału przedszkolnego – sytuacje losowe) rodzice/opiekunowie są zobowiązani do telefonicznego poinformowania o zaistniałej sytuacji oraz do uzgodnienia innego sposobu odebrania dziecka.
  3. Gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola/oddziału przedszkolnego, nauczyciel jest zobowiązany telefonicznie powiadomić rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałej sytuacji.
  4. Jeśli pod wskazanymi przez rodziców numerami telefonów (praca, dom, tel.komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przez pół godziny. Po upływie tego czasu nauczycielka powiadamia dyrektora, który podejmuje decyzję o:

a)      Powiadomieniu policji w celu podjęcia dalszych działań przewidzianych prawem, łącznie z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym

  1. Z przebiegu zaistniałej sytuacji należy sporządzić protokół zdarzenia, podpisany przez świadków, który zostaje przekazany do wiadomości dyrektora i rady pedagogicznej. Całe zdarzenie powinno się odbywać pod nadzorem policji. Dalsze czynności związane z umieszczeniem dziecka w pogotowiu opiekuńczym podejmuje policja.

 

  1. IV.             Postępowanie w przypadku, gdy wychowawca podejrzewa, że dziecko z przedszkola/oddziału przedszkolnego odbiera rodzic/opiekun prawny będący pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

 

  1. Nauczycielka stanowczo odmawia wydania dziecka z przedszkola/oddziału przedszkolnego, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko wskazuje na spożycie alkoholu lub gdy osoba ta zachowuje się agresywnie i nie jest w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Nauczyciel wzywa wówczas drugiego rodzica lub inną upoważnioną do odbioru dziecka osobę.
  2. Nauczycielka powiadamia dyrektora, który wydaje jej dyspozycje, mające na celu odizolowanie dziecka od rodzica/opiekuna znajdującego się pod wpływem alkoholu.
  3. Jeśli rodzice/opiekunowie odmówią odebrania dziecka z przedszkola lub gdy nieobecność rodziców się przedłuża (tj po godzinach otwarcia przedszkola), dyrektor placówki może po konsultacji z najbliższą jednostką policji podjąć decyzję o dalszych krokach.
  4. Nauczyciel sporządza notatkę służbową z zaistniałego zdarzenia po zakończeniu działań.
  5. Jeśli powtarzają się przypadki, których rodzic/opiekun prawny odbierający dziecko z przedszkola znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków, to wychowawca może rozpoznać sytuację domową i rodzinną dziecka i jeśli zachodzi taka konieczność, powiadomić o tym policję (specjalistę od spraw nieletnich) w celu dalszego zbadania sytuacji domowej i rodzinnej dziecka, a następnie zawiadomić sąd rodzinny.
  6. Po zdarzeniu dyrektor przedszkola przeprowadza rozmowę z rodzicami w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz zobowiązuje ich do przestrzegania zasad określonych w niniejszych procedurach.
  7. W przypadku, gdy sytuacja zgłaszania się po dziecko rodzica/opiekuna w stanie nietrzeźwości się powtórzy, dyrektor powiadamia pisemnie policję, terenowy ośrodek pomocy społecznej i wydział rodzinny sądu rejonowego.

 

 

  1. V.               Postępowanie w przypadku odbierania dziecka z przedszkola/oddziału przedszkolnego przez rodziców rozwiedzionych lub żyjących w separacji.

 

  1. Nauczyciel wydaje dziecko każdemu z rodziców, jeśli zachowali prawa rodzicielskie, o ile postanowienie sądu nie stanowi inaczej.
  2. Jeśli do przedszkola zostanie dostarczone postanowienie sądu o sposobie sprawowania przez rodziców opieki nad dzieckiem, nauczyciel postępuje zgodnie z tym postanowieniem.
  3. O każdej próbie odebrania dziecka przez rodzica/opiekuna nieuprawnionego do odbioru nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola i rodzica/opiekuna sprawującego opiekę nad dzieckiem.
  4. O sytuacji kryzysowej, np. kłótnie rodziców, wyrywanie sobie dziecka itp., nauczyciel lub dyrektor powiadamia policję.

 

  1. VI.             PROCEDURA – dotyczy przypadku, gdy na terenie przedszkola/oddziału przedszkolnego zdarzył się dziecku nieszczęśliwy wypadek.

 

  1. 1.      Nauczyciel

1.1. Zapewnia opiekę i w miarę możliwości udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej

1.2. Powiadamia dyrektora placówki i rodziców/prawnych opiekunów dziecka nieszczęśliwym wypadku

1.3. Jeśli zachodzi konieczność, wzywa na miejsce lekarza

1.4. Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg zdarzenia

1.5. Powiadamia inspektora BHP o zdarzeniu

 

W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor lub inny pracownik przedszkola/oddziału przedszkolnego przedszkola, który powziął wiadomość o wypadku podejmuje następujące działania:

  1. Niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę
  2. Sprowadza fachową pomoc medyczną
  3. W miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy

 

Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik ma obowiązek:

  1. Niezwłocznie powiadomić o wypadku rodziców/prawnych opiekunów dziecka, inspektora BHP, organ prowadzący, radę rodziców, prokuratora i kuratora oświaty.
  2. Zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych
  3. Powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku i sporządzić protokół powypadkowy
  4. Zatwierdzić protokół podpisany przez zespół powypadkowy, doręczyć niezwłocznie rodzicom i pouczyć ich o sposobie i trybie odwołania.
  5. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadomić niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

 

  1. VII.           PROCEDURA – dotyczy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  2. Nauczyciel ma obowiązek wejść pierwszy do Sali. Zwrócić uwagę na stan techniczny pomieszczenia, sprawdzić czy warunki do prowadzenia zajęć nie zagrażają bezpieczeństwu dzieci.
  3. Nauczyciel i pozostali pracownicy przedszkola są zobowiązani:

a)      Mieć aktualne szkolenie BHP i znać obowiązujące w placówce stosowne instrukcje i szkolenia

b)      Znać numery telefonów alarmowych, plany ewakuacyjne i oznakowanie dróg ewakuacyjnych

c)      Umieć posługiwać się podręcznym sprzętem gaśniczym i znać obowiązki postepowań na okoliczność różnych zagrożeń w tym pożarowego

d)      W trakcie alarmu pożarowego stosować się do wytycznych zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego

 

 

BEZPIECZEŃSTWO ZABAW W OGRODZIE, SPACERÓW I WYCIECZEK ORGANIZOWANYCH POZA TEREN PRZEDSZKOLA/ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO

 

Opis procedury:

  1. Podczas pobytu dzieci na terenie ogrodu przedszkolnego/szkolnego od pierwszych dni września uczy się korzystania z urządzeń terenowych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Ustala się normy i zasady korzystania z tego sprzętu.
  2. Codziennie rano konserwator ma obowiązek sprawdzić, czy urządzenia ogrodowe są sprawne i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dzieci. Konserwator musi mieć świadomość odpowiedzialności za należyte wykonywanie tego obowiązku.
  3. Podczas zabaw dzieciom nie wolno oddalać się samowolnie z terenu. Dzieci wracają z terenu kolumna prowadzoną przez nauczyciela. Po ustawieniu podopiecznych w kolumnę nauczyciel powinien każdorazowo sprawdzić, czy wszystkie dzieci będące w danym dniu w jego grupie są obecne.
  4. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic dotarł na miejsce pobytu grupy.
  5. Nauczyciel w przypadku organizowania zabaw w ogrodzie:

a)      Wychodzi do ogrodu po uprzednim sprawdzeniu stanu terenu i sprzętu ogrodowego

b)      Przestrzega wymogu, aby zabawy były organizowane zgodnie z zasadami bezpiecznego użytkowania ogrodu przedszkolnego, umieszczonymi na drzwiach wejściowych do ogrodu

c)      Jest zobowiązany sprawdzić liczbę dzieci przed wejściem do ogrodu i przed powrotem do Sali

  1. Podczas pobytu dzieci w ogrodzie furtka wejściowa jest zamknięta. Odpowiada za to pomoc nauczyciela
  2. Dzieci korzystają z toalety w przedszkolu pod opieką pomocy nauczyciela.
  3. W przypadku wyjścia na spacer nauczyciel:

a)      Zaopatruje dzieci w kamizelki odblaskowe

b)      Zapewnia opiekę jednego dorosłego na najwyżej 15 dzieci

c)      Idzie zawsze od strony ulicy

d)      Dostosowuje trasę do możliwości dzieci

e)      Stale sprawdza stan liczebny grupy, zwłaszcza przed wyjściem na spacer, przed powrotem i po powrocie ze spaceru.

  1. W przypadku organizowania wycieczki dyrektor przedszkola powołuje spośród nauczycieli kierownika wycieczki, którego obowiązkiem jest:

a)      Zobowiązać nauczycieli prowadzących grupę do zebrania pisemnych zgód rodziców na udział dzieci w wycieczce i do sprawdzenia, czy u dzieci nie występują przeciwwskazania zdrowotne, ograniczające ich uczestnictwo w wycieczce (informacje lub oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych)

b)      Sporządzić program i regulamin wycieczki, listę uczestników i opiekunów oraz umieścić te informacje w karcie wycieczki i przedstawić do zatwierdzenia dyrektorowi, co najmniej pięć dni przed planowaną wycieczką

c)      Zapoznać opiekunów grup oraz rodziców/opiekunów prawnych z programem i regulaminem wycieczki

d)      Powierzyć opiece jednego opiekuna nie więcej niż 10 dzieci

e)      Dostosować organizację i program wycieczki do wieku, potrzeb i możliwości i zainteresowań dzieci

f)       Zabrać ze sobą kompletna i sprawdzona apteczkę pierwszej pomocy oraz zaopatrzyć w kamizelki odblaskowe.

g)      Czuwać nad przestrzeganiem regulaminu wycieczki, a w razie potrzeby dyscyplinować uczestników

h)      W chwili wypadku koordynować przebieg akcji ratunkowej, ponosić pełną odpowiedzialność za podjęte działania

i)       Bezwzględnie odwołać wyjazd w przypadku burzy, śnieżycy i innych niesprzyjających warunków atmosferycznych

j)       Nie dopuścić do przewozu dzieci w przypadku stwierdzenia sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu zdrowia i życia.

  1. Za organizację i przebieg wycieczki są odpowiedzialni także opiekunowie grup, których obowiązkiem jest:

a)      Znać program i regulamin wycieczki i przestrzegać ich oraz stosować się do poleceń kierownika wycieczki

b)      Stale sprawdzać stan liczebny grupy, a zwłaszcza bezpośrednio przed wyjazdem w dogodnych momentach trwania wycieczki oraz bezpośrednio przed powrotem, a także tuż po powrocie do przedszkola

c)      Dopilnować ładu i porządku przy wsiadaniu do pojazdu i zajmowaniu miejsc

d)      Przestrzegać zasady: nauczyciel wsiada ostatni, a wysiada pierwszy

e)      Zwracać uwagę na właściwe zachowanie się dzieci w czasie oczekiwania na przejazd i przejazdu

f)       Przestrzegać obowiązku, by dzieci wysiadały tylko na parkingach

g)      Zabezpieczyć wyjście na prawe pobocze zgodnie z obowiązującym kierunkiem jazdy.

 

  1. VIII.          PROCEDURA – dotyczy przypadku, gdy na terenie przedszkola/oddziału przedszkolnego zdarzył się dziecku nieszczęśliwy wypadek.

 

  1. 1.      Nauczyciel:

a)      Zapewnia opiekę i w miarę możliwości udziela dziecku doraźnej pomocy przedmedycznej

b)      Powiadomi dyrektora placówki i rodziców/prawnych opiekunów dziecka o nieszczęśliwym wypadku

c)      Jeśli zachodzi konieczność, wzywa na miejsce lekarza

d)      Sporządza notatkę służbową, w której opisuje przebieg wydarzenia

e)      Powiadamia inspektora BHP o zdarzeniu

 

W razie wypadku powodującego ciężkie uszkodzenia ciała, wypadku zbiorowego lub śmiertelnego, dyrektor lub inny pracownik przedszkola, który powziął wiadomość o wypadku podejmuje następujące działania:

a)      Niezwłocznie zapewnia poszkodowanemu opiekę

b)      Sprowadza fachową pomoc medyczną

c)      W miarę możliwości udziela poszkodowanemu pierwszej pomocy.

 

Dyrektor lub upoważniony przez niego pracownik ma obowiązek:

a)      Niezwłocznie powiadomić o wypadku rodziców/prawnych opiekunów dziecka, inspektora BHP, organ prowadzący, radę rodziców, prokuratora i kuratora oświaty

b)      Zabezpieczyć miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.

c)      Powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności i przyczyny wypadku i sporządzić protokół powypadkowy

d)      Zatwierdzić protokół podpisany przez zespół powypadkowy, doręczyć niezwłocznie rodzicom i pouczyć ich o sposobie i trybie odwołania

e)      O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia zawiadomić niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.

 

Procedury Bezpieczeństwa zostały opracowane w oparciu o następujące akty prawne:

  • - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021r poz. 450)
  • - Rozporządzenie MEN z dnia 21 lipca 2017r w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola i publicznych szkół (Dz. U. z 2017r poz. 1451)
  • - Pismo MEN z dnia 14 listopada 2011r (nr DZSE-3-ER-5081-3/11)
  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2021r poz. 1082)
  • Ustawy z dnia 14 grudnia 2016r Przepisy wprowadzające ustawę-Prawo Oświatowe (Dz. U. z 2017 poz. 60 ze zm.)
  • Ustawy z dnia 7 września 1991r o systemie oświaty (tj. Dz. U 2021 poz. 1915)
  • Ustawy z dnia 25 lutego 1964r Kodeks Rodzinny i opiekuńczy (Dz. U z 2020r poz. 1359)
  • Ustawy z dnia 7 lipca 1994r – Prawo budowlane  (Dz. U z 2020r, poz. 1333)
  • Ustawy z dnia 8 września 2006r o Państwowym Ratownictwie Medycznym ( Dz. U. z 2020 r. poz. 882, 2112, 2401, z 2021 r. poz. 159, 1559, 1641)
  • Rozporządzenia MENiS z dnia 31 grudnia 2002r w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U z 2003r poz 69 ze zm)
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U z 2020r poz. 1386)
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018r w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz. U. z 2018r poz 1055)
  • Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 lipca 2021rzmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2021r poz 1548)
  • Rozporządzenia ministra Edukacji i Nauki z dnia 1 września 2021r w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz. U. z 2021r poz. 1618)
  • Rozporządzenia ministra Edukacji Narodowej  z dnia 28 lutego 2019 w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U z 2019r poz. 502)